Ministerstvo zdravotnictví uspořádalo k letošnímu aprílu happening „Setkání v oblacích“. Nebyl vtipný, vkusný, chytrý a vzhledem k okolnostem byl dokonce nechutný. Zkrátka to nebyl žádný happening. Stát se pouze pokusil odvést pozornost od systematického týrání psychiatrických pacientů a napálit celou veřejnost. Přestože na řešení problému čerpá miliardy od Evropské unie. Vydařený žertík.

Údajný autor myšlenky Petr Winkler přišel s plánem, který snad nemohl být prvoplánovější. Nutnost spolupráce sousedících ministerstev zdravotnictví a sociálních věcí vyjádřil natažením lana mezi budovy, po kterém nechal chodit artisty a k tomu proběhla tisková konference. Počtem novináře převyšovali státní zaměstnanci, kteří po každém projevu politiků freneticky tleskali. Což by jistě ocenil severokorejský diktátor Kim Čong-un.

Tuctová akce by mohla proběhnout bez většího zájmu, kdyby při ní nedošlo k pobuřující manipulaci. Ministr tu totiž jakoby mimochodem oznámil dokončení „Zprávy o průzkumu kvality psychiatrické péče“. A obratem ji označil za tajnou, prý aby nerozpoutal hon na čarodějnice. Veřejnost by se totiž mohla dozvědět, jak v jednotlivých zařízeních dochází k porušování lidských práv, zákonů a mezinárodních dohod. Podle některých úředníků jsou zjištění natolik závažná, že předčí příběhy kolující mezi laiky.

Celá medicína má během historie na kontě nespočet obětí svých vědeckých bludů. Psychiatrie je v tomto ohledu skutečný expert a zničenými osudy lidí si vysloužila pověst, kterou nyní oprávněně nese. Péčí o neprokazatelnou duši navazuje na náboženství, přičemž si pomáhá vypůjčováním z jiných oborů. Hrůzné metody často vedou samotné psychiatry k účasti v antipsychiatrických hnutích.

Nedobrovolná hospitalizace patří k tomu nejhoršímu, co stát svým občanům nabízí. Možná je lepší se dostat do vězení, kde budete mít více práv. Nebo do spárů exekutorské mafie, kde si zase při práci načerno můžete udržet více svobody. Na uzavřeném pavilonu přijdete zaručeně o vše. Přeživší svědčí o fyzických a psychických škodách na webu Neklid.net. Sebevrazi už nebudou svědčit nikde. Jistě mnozí na základě intuice, zpráv z doslechu či dokonce vlastní zkušenosti touto cestou prchají před nelidským jednáním, aby se nemuseli dostat do míst, kde se jim prý má dostat pomoci.

Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví se už nejednou pokoušel přebarvovat psychiatrii narůžovo. Přestože hrozba převozu na obávaný neklid je používána i proti pacientům jeho nemocnice. Národní ústav duševního zdraví kráčí ve stopách Zemského ústavu pro choromyslné. V honbě za dotacemi přistoupil na vymístění z hlavního města. Blázni tak už nejsou vyhnáni jen na periferii, ale rovnou za hranice kraje. Rovněž bohnický ústav býval za monarchie považován za zázrak moderní medicíny a dokonce tu ani nebyly mříže na oknech. Kam dospějí Klecany, když už dnes vzbuzují řadu pochybností?

Michal Štingl

Autor se léčí s vleklou farmakorezistentní depresí. Přichází upravený a orientovaný. V reakci na manipulaci pohotový k agresi. Dysforii kompenzuje vtipem. V minulosti měl nespecifikovatelné obavy z psychiatrie a ty nyní nabývají zcela reálné obrysy.