Svou zkušenost s násilným chováním nemocničního personálu vůči dětským pacientům na pavilonu 28 popsala svědkyně pod jménem Flue. Odehrál se před necelým rokem a popisuje necitlivé chování vůči autistickému chlapci. Dále zcela neprofesionální jednání s dívkou v psychotickém stavu a pokračuje „zklidňováním“ injekcí a spoutáním samotné autorky příběhu, která se dotyčné zastala. Na závěr nucení dívek s poruchou příjmu potravy k dojídání stravy.

Poté, co jsem slyšela o chování personálu v Bohnicích, rozhodla jsem se podělit o své zážitky z pavilonu 28 – oddělení pro děti. Nejmenovaní zdravotní bratři z chlapeckého oddělení se nebránili píchnout malému cca 9ti letému chlapci injekci do zadnice přímo na zahradě přede všemi dětmi, jen vůli tomu, že měl hoch autismus, kreslil si a občas něco vykřikl. Nejednalo se o žádné útočné ani agresivní chování, proto mi přišel tento krok zcela zbytečný, stačilo chlapce třeba odvést na oddělení.

Další zážitek byl ještě o něco horší. 17ti letá slečna se schizofrenií dostala na basketbalovém hřišti, který patří oplocenému hřišti u pavilonu 28 záchvat. Viděla svého mrtvého kamaráda, mluvila s ním a poté spadla z lavičky a začala si třít hlavu o tartan. Ostatní dívky běžely za sestrami, které se slunily na lavičce a dívce nevěnovaly pozornost. Neochotně se zvedly až po pár minutách a na dívku koukaly místo, aby začali něco dělat nebo zavolaly zdravotní bratry na pomoc. Snažila jsem se jí uklidnit načež mě chytly za paže a vynadaly mi, že se pletu do jejich práce, přitom nic neudělaly.

Nakonec jedna ze sester zavolala posily, aby dívku odvedli na oddělení a dali jí prášky na uklidnění. Celé to trvalo okolo deseti minut, přičemž nikdo nezvedl slečnu ze země a nechali ji si nechutně rozetřít čelo do krve. Přišlo mi to nehumánní a vyjádřila jsem nahlas svůj názor, ale nechovala jsem se agresivně. Pouze jsem za sebou bouchla dveřmi a rozbrečela se na pokoji. Přesto mě sestry odtáhly na sesternu, daly mi injekci do zadnice a připoutaly mě na kurty v kamerované místnosti.

Ráda bych se taky vyjádřila k tomu, že sestry nutily dívky s poruchami příjmu potravy dojídat i špatně uvařené či nedovařené části jídla, které nebyly poživatelné a bylo z nich potom holkám zle. Situace co se dějí na 28 mi přijdou kruté a to horší, že se dějí vůči dětem.

Flue