Buď budete polykat prášky a nebudete nás otravovat, nebo vás zavřeme. Tak by se dala shrnout Tomášova zkušenost s léčbou. V pátek 12. 7. 2019 byl přijat k dobrovolné léčbě do Psychiatrické nemocnice Bohnice. Následující týden se rozhodl podepsat revers a nemocnici opustit.

Před hospitalizací měl doma sedět na parapetu v šestém patře, což jeho matka vyhodnotila jako pokus o sebevraždu a v tomto smyslu později informovala nemocnici. Tomáš však říká, že na okně jen seděl a přemýšlel. Užívá pervitin a své problémy chce řešit. Proto se také nechal přijmout do nemocnice, kde dostal diagnózu F195 psychotická porucha způsobená drogami. Svoje zdravotní potíže však vnímal hlavně jako zhoršené dýchání.

Nevyhovovala mu však medikace Rivotrilem, který je všem pacientům podáván jako běžícím pásu. Kromě toho dostával Zyprexu a pro případ nespolupráce již měl v dokumentaci předepsán Haloperidol, který má silné vedlejší účinky. „Myslím, že jsem žádné prášky nepotřeboval. Rivotril mi nasadili ještě dřív, než mě někdo pořádně prohlédl. Asi nejvíc mi pomohlo, že jsem se mohl dva dny prospat,“ popisuje Tomáš.

Dostal na výběr buď zůstat, nebo bude soudu nahlášena nedobrovolná hospitalizace. Toto vnímal jako nátlak a trval na propuštění. Měl si vyslechnout i výhrůžku přeložením na oddělení neklidu. „My vás tady nutit nebudeme, to vás přinutí jiní. Prostě vás podržej a budou vám ty injekce dávat. Soud vám nařídí tu léčbu podstoupit a pak je to stejné jako ve vězení. Ty lidi tam taky nechtějí být, ale prostě tam jsou a hotovo,“ sdělil Tomášovi vedoucí lékař MUDr. Michal Vojta.

Tomáš si také stěžuje na nedostatek zájmu personálu. Zmiňuje případ, kdy šel požádat o pomoc pro jiného pacienta, který nemohl chodit. Vyslechl si jen, že je otravný a má jít pryč. „Lidé z personálu kouřili na zahradě. Nechápu, proč alespoň někteří pacienti nemohli být s nimi venku. Připadalo mi to, jakoby jejich jediná práce byla podávání léků. Psychicky mne podpořili jen ostatní pacienti. Doktoři tam s námi mluvili jen jako s blázny a hlupáky,“ řekl. 

Nemocnice po zásahu Miroslava Melky a jeho týmu návrh ve věci vyslovení přípustnosti převzetí do zdravotního ústavu (PN Bohnice) umístěného člověka stáhla a Tomáše po týdnu propustila.