V noci na neděli 18. 8. ve tři hodiny ráno zabil 38-letý pacient psychiatrické nemocnice Sapoca v Rumunsku pět spolupacientů a dalších devět lidí zranil. Byl dobrovolně hospitalizovaný na pavilonu s běžným dohledem kvůli problémům s alkoholem. K útoku použil kovový stojan na infuzi. Policie, která byla na místě náhodou, jej zadržela při pokusu o útěk u nemocniční brány a to ještě s infuzním stojanem v ruce. Většina obětí převyšovala věk šedesáti let a jejich zdravotní problémy neumožnily se útočníkovi bránit.

Pachatel Nicolae Lungu žil se svojí matkou v obci Săgeata v okrese Buzau. Trpěl epilepsií a před hospitalizací měl pít alkohol a mít jistý výstup. Obyvatelé vesnice však potvrzují, že nikdy nebyl agresivní. Pouze po požití alkoholu měl hádky se svou matkou. Před hospitalizací 15. srpna pracoval při chovu hospodářských zvířat.   

Podle některých zdrojů měl být pachatel rozrušený sestrou, která se o pacienty dobře nestarala a nedávala jim léky. Ministerstvo podalo trestní oznámení proti pohotovostnímu lékaři a zdravotním sestrám, které byly na noční směně. Ředitel nemocnice bezprostředně rezignoval na svoji funkci. Vedoucí lékař dostal pokutu 1000 lei. Další vyšetřování provádí kontrolní orgán a závěrečná zpráva má být hotova do měsíce. Vláda rovněž chce provést kontroly ve všech psychiatrických zařízeních. 

Ministryně zdravotnictví Sorina Pintea upozornila na nesrovnalosti ve výpovědích personálu. „Logika mi říká, že se to nemuselo stát, protože kancelář asistenta je 15 metrů daleko.  Řekli mi, že dveře byly otevřené. Pokud byly otevřené, proč neslyšeli, když k útoku došlo?“ řekla Sorina Pintea pro rumunskou redakci Rádia Svobodná Evropa.

Ministerstvo zdravotnictví zahájilo v nemocnici kontrolu za účelem odstranění případných procedurálních chyb. Ministryně Sorina Pintea uvedla, že tragédii bylo podle jejího názoru možné zabránit a chce hledat viníky. Uvedla také, že vedení nemocnice dostatečně nevznášelo požadavky na navyšování počtu personálu, ale jednalo jen o platech.

Naproti tomu nemocniční odbory zveřejnily stanovisko, že je nepřípustné, aby o víkendech dohlíželi na sedmdesát pacientů pouze sestra, ošetřovatel a instruktor. „Museli zemřít lidé, aby se nám věřilo,“ uvedlo vedení svazu Sanitas Săpoca.

Vedoucí lékařka Viorica Mihălaşcu pro televizi Antena 3 sdělila, že v době nehody byl na místě pohotovostní lékař, sedm asistentů, tři zdravotní sestry a dva dozorci. Tento personál se však zřejmě pohyboval v sektoru pro zvýšený dohled.

Výdaje nemocnice představovaly za minulý měsíc 5,92 milion lei (cca 32 milionů korun), uvádí portál Supervizor.ro. Z toho většina 5 milionů lei šla na platy a pouze necelý milion na potraviny, léky, veřejné služby. Nemocnice zaměstnává přes sedm set lidí. Platy se pohybují v přepočtu od 21 tisíc do 135 tisíc korun měsíčně.

Neuropsychiatrická a bezpečnostní nemocnice Sapoca je v provozu od šedesátých let. Slouží spádové oblasti s více než půl milionem obyvatel, zejména okresu Buzau. Současně je jednou ze čtyř rumunských nemocnic pro bezpečnostní opatření. Má kapacitu 830 lůžek a provozuje i centrum duševního zdraví. Pacienti jsou ubytováni na dvou až osmilůžkových pokojích.

Zdroje:
Cinci morţi, după atacul de la Spitalul de Psihiatrie Săpoca. Managerul a demisionat, iar ministrul Sănătății a depus plângere penală
Sorina Pintea a sesizat inadvertențe în declarațiile angajaților de la Săpoca
Cine este criminalul de la Săpoca şi ce voia să facă înainte de a omorî, cu cruzime, cinci persoane internate în spital
Radiografia spitalului de psihiatrie Săpoca în cifre brute: Cheltuieli lunare de peste 1 milion de euro numai pentru salariile angajaților