Jarda utekl tento pátek (26. 7. 2019) z Psychiatrické nemocnice Bohnice, protože nesouhlasil se silnými léky, po nichž slintal, klepal se a špatně se pohybuje i mluví. Depotní injekce má déletrvající účinek, takže vedlejší účinky jsou jasně zřetelné i v rozhovoru na připojeném videu. Ombudsman označuje prostředí pavilonu 33 za hraničící s deprivací.

Na základě rozhodnutí kurátora se musel Jarda zhruba před měsícem nejprve formálně dobrovolně odebrat do Psychiatrické nemocnice Bohnice. Říká, že se necítí závislý na drogách. Lze ho považovat za situačního uživatele, který pervitinem kompenzuje neuspokojivé životní podmínky.

Původně dobrovolná hospitalizace mu byla změněna na nedobrovolnou, když na pavilonu 31 (detox) bouchl do dveří. To lze těžko považovat za zákonnou podmínku detenční léčby, která doslova vyžaduje bezprostřední a závažnou nebezpečnost sobě nebo okolí. Kvůli tomuto incidentu byl na neklidovém oddělení celý den přivázaný k posteli.

Překvapivě si nejvíc nestěžuje na dvoutýdenní pobyt na neklidovém oddělení, ale následující umístění na pavilon 33. Zde prý viděl, jak ošetřovatelé v přízemí bijí pacienty. Jemu bylo na prvním patře vyhrožováno přeložením dolů.

K útěku se rozhodl zejména na základě silných vedlejších účinků léků, nepřátelského prostředí a návrhu na půlroční hospitalizaci. Nikdo mu nevysvětlil důvody nedobrovolného pobytu. Nebyl ani poučený o možnosti se odvolat nebo požádat o nezávislý přezkum. Nebyla mu vysvětlena jeho diagnóza či způsob léčby. Téměř nemohl chodit ven a musel být stále v uzavřeném pavilonu. Ačkoliv sám žádal o snížení léků a dokonce mu to lékař slíbil, tak se tak nestalo.

Přestože předchozí hospitalizace v PN Bohnice hodnotí jako lepší, nyní už do této nemocnice nechce vrátit a říká, že jim nevěří. „Léčebna je od toho, aby se tam lidi léčili, a ne aby museli řešit problémy s ošetřovateli. Doktor Kollár mě nechával na baráku nonstop. Jen dvakrát jsem byl na centrální terapii. To chování se mi od nich nelíbilo,“ popisuje Jaroslav.

Miroslav Melka ze společnosti PRAGUE FINANCIAL SERVICES s.r.o. Jardu zaměstnával jako brigádníka. Proto se telefonicky spojil s pracovníkem nemocnice a dozvěděl se poměrně rozporuplné informace. Pacient prý není nebezpečný, ale přesto byl nedobrovolně hospitalizován. To samo o sobě odporuje zákonu.

Pavilon 33 navštívil loni Veřejný ochránce práv: „Nejsou kapacity pro plánovitou podporu k přechodu do sociální služby, bez které u některých dlouhodobě hospitalizovaných pacientů není vůbec realistické o nějakou službu žádat. Pracovnice určená pro aktivizaci je soustavně v pracovní neschopnosti a aktivity jsou jen velmi chudé. Někteří pacienti jsou odděleni od zbytku v improvizované klidové zóně, kde je nicméně jen minimum podnětů a jsou tam po většinu času sami, což hraničí s deprivací,“ uvádí se ve zprávě.